LED osvětlení kuchyňské linky


Kuchyně je místo, které vytváří atmosféru celého bytu a proto je vhodné věnovat pozornost jejímu správnému osvětlení. Kuchyňská linka je její dominantou a my jsme pro Vás připravili několik typů jak kvalitně a ideálně osvětlit pracovní desku kuchyňské linky.

1. Výběr vhodného LED pásku

I. Výběr typu LED pásku

Na osvětlení pracovní desky je možné použít několik typů LED pásků, které ji dostatečně osvětlí. Jde o všeobecně známé pásky využívané v posledních letech (SMD3528, SMD5050), které jsou postupně nahrazovány novějšími a technicky vyspělejšími typy LED čipů. Je třeba si ale uvědomit, že rozhodujícím faktorem není jen typ použitého LED čipu, ale zejména jeho kvalita a svítivost. Stejně není klíčovým faktorem ani počet LED-ek na metr, ale jeho světelný tok na metr. V praxi to znamená, že LED pás, který má 60LED/m může mít větší svítivost než LED pásek osazen 120LED/m. Stejně může mít větší svítivost i pásek, který má 12W/m jako pásek, který má 14,4W/m.

Na osvětlení pracovní desky kuchyňské linky doporučujeme následující pásky a garantujeme Vaši 100%-ní spokojenost:

- PROFI SMD2216 120LED/m 9,6W/m 12V (studená bílá, neutrální bílá a teplá bílá)

  • prodloužená záruka 30 měsíců
  • CRI 95
  • příkon pouze 9,6W/m
  • světelný tok cca 950lm/m

- PROFI SMD2835 60LED/m 12W/m 24V (studená bílá, neutrální bílá a teplá bílá)

  • prodloužená záruka 30 měsíců
  • CRI 85
  • BIN
  • příkon pouze 12W/m
  • světelný tok cca 1300lm/m

II. Výběr barvy LED pásku

Všechny LED pásky nabízíme ve třech variantách bílé barvy a to studené (6000K), neutrální (4000K) a teplé bílé (3000K). Nejpopulárnější barva našich zákazníků je neutrální bílá, LED pásky se studenou bílou barvou jsou používány méně a nejméně preferovanou je teplá bílá barva. Jako pracovní světlo nedoporučujeme používat LED pásy RGB, pouze v případě designového osvětlení.

III. Stříhání resp. zkracování LED pásku

Každý LED pásek je možné zkracovat podle potřeby a přizpůsobit délce kuchyňské linky. Stříhá se vždy na vyznačeném místě (každých 2,5cm, 5cm nebo 10cm), v závislosti na typu LED pásku. Možnosti stříhání LED pásků zde..

2. Výběr napájecího zdroje

V závislosti na použitém LED pásku je třeba zvolit vhodný napájecí zdroj. Pro 12V LED pásek je zapotřebí 12V napájecí zdroj, pro 24V LED pásek musí být použit 24V napájecí zdroj. V obou případech musí být výkon napájecího zdroje vyšší než je příkon zapojeného LED pásku.

Příklad:
Pokud bychom použili na osvětlení pracovní desky 3m LED pásku SMD2216 120LED/m, který má příkon 9,6W/m (3 x 9,6 = 28,8W), napájecí zdroj by měl mít výkon minimálně 30W. Doporučujeme však napájecí zdroj dimenzovat minimálně s 10% - 15% rezervou, tzn. že nejvhodnější napájecí zdroj je 35W, může však být použit i 40W, 50W nebo zdroj s vyšším výkonem.

Vypočítejte si, jaký minimální výkon musí mít napájecí zdroj

Vyberte příkon LED pásku


Zadejte délku LED pásku
m
Min. výkon napájecího zdroje
W

Upozornění: při zapojení více než 5m LED pásku doporučujeme paralelní zapojení LED pásků.
Pro dosažení maximální životnosti napájecího zdroje doporučujeme nezatěžovat zdroj na 100%, ale počítat s 15% rezervou.


Doporučujeme použít profesionální LED napájecí zdroje MEAN-WELL nebo nábytkové zdroje, které jsou vysoce kvalitní, bezporuchové a dodávané s prodlouženou zárukou až 3 roky. Na výběr jsou 12V, jakož i 24V verze.

3. Výběr hliníkového profilu

Použití hliníkového profilu nemá splňovat pouze estetickou funkci, ale slouží především k zajištění odvodu tepla, resp. chlazení vysoce výkonného LED pásku, což prodlužuje jeho životnost a zároveň difuzor hliníkového profilu chrání LED pásek před vnějšími vlivy.

Nedoporučujeme používat LED pásek s krytím IP65 (LED pásek zalitý v silikonu nebo epoxidové pryskyřici), jinak nazývaný také jako voděodolný (u některých prodejců nesprávně označován jako vodotěsný). Skutečnost, že je LED pásek zalitý, nepředstavuje výhodu z hlediska jeho životnosti, ale je to nutnost při použití na místech, kde může dojít do kontaktu s vodou.

Nejlepší volbou při osvětlení pracovní desky kuchyňské linky je LED pásek IP20 v kombinaci s hliníkovým profilem s difuzorem a to z toho důvodu, že LED pásy IP20 mají lepší odvod tepla a tím i delší životnost.

Na osvětlení pracovní desky se nejčastěji používají následující profily:

Montáž resp. uchycení jednotlivých profilů je možné pomocí oboustranné lepicí pásky, prostřednictvím úchytek (minimálně 2ks / m) nebo provrtáním hliníkových profilů a jejich uchycením napevno k horním skříňkám linky. Doporučujeme poslední dva uvedené způsoby. Hliníkové profily je možné ukončit koncovkami.

Krytky resp. difuzory jsou v nabídce v průhledné, matné nebo mléčné variantě.