LED RGB ovladače IR verzus RF
Při vybírání si LED ovladačů na naší stránce můžete narazit na dva druhy označení LED ovladačů a to IR nebo RF. V krátkosti vám řekneme rozdíly mezi těmito dvěma označeními.
IR LED RGB ovladače
IR je zkratka pro ovladač pracující na bázi infračerveného záření. V podstatě něco jako váš dálkový ovladač od televizoru. Chcete-li pomocí takového ovladače ovládat LED pásek, musíte mířit na čidlo, které se nachází na přijímači a proto musí být toto čidlo umístěno tak, aby bylo viditelné pro ovladač.Tyto ovladače patří mezi starší typy a místy u nich dochází k rušení s jinými ovladači v domácnosti, založenými na infračerveném záření.
Maximální zatížení u těchto typů ovladačů je obvykle 6A, což znamená, že na přijímač nelze zapojit více než 5 metrů RGB pásku se 60 LED/m.
RF LED RGB ovladače
Ovladače s tímto označením pracují na bázi rádiového záření. Přijímače při těchto ovladačích nemusejí být viditelné pro ovladač a tudíž mohou být zcela skryté např. ve skříňce, za stěnou nebo v sádrokartonovém podhledu. Maximální zatížení se pohybuje až do 18A. Snadnou instalaci zajišťují svorky umístěné na přijímačích, díky kterým můžete napojit přímo na přijímač i více LED pásků. Avšak i mezi těmito ovladači je rozdíl. Pracovní frekvence u těchto typů se pohybuje od 434 MHz až po 2,4 GHz.
Starší RF modely (RF3 a RF10)pracují na nižších frekvencích, jejich přijímače mají větší rozměry a vzdálenost, na kterou reagují je maximálně 10 metrů.
RF ovladače nové generace pracují na frekvenci 2,4GHz, jejich přijímače jsou oproti starším modelům polovičních rozměrů a kontrolovat LED osvětlení můžete ze vzdálenosti až 30 metrů. Více o RF ovladačích nové generace se dozvíte TU.