Index podání barev a teplota barvy světla jako důležité parametry při výběru osvětlení

Svítidla využívající LED technologii patří v dnešní době k nejvyhledávanějším zdrojům světla a diktujíc aktuální trendy v osvětlení se postupně stávají součástí nejen našich domácností, ale široké uplatnění našly i v komerční sféře. Při výběru správného osvětlení prostor hrají důležitou roli i následující dva parametry, a to index podání barev a teplota, resp. chromatičnost barvy.

Index podání barev, tzv. CRI je údaj, který poskytne informaci o tom, jak hodnověrně budou zobrazeny barvy osvětlených předmětů. CRI se pohybuje v rozmezí 0 až 100, přičemž hodnota 100 představuje předmět při osvětlení slunečním světlem. Optimální hodnota kvalitního osvětlení by neměla klesnout pod hranici CRI < 80Ra. Samozřejmě, čím bude hodnota CRI LED pásu, žárovku, nebo jiného svítidla vyšší, tím více si budete moci barevnost osvětlovaných předmětů vychutnat.

Index podání barev

Při výběru barvy osvětlení je třeba si uvědomit, že bílá barva není jen jedna. Základní bílé světlo může mít různou teplotu - chromatičnost. Jednotlivé odstíny bílého světla vytvářejí různé nálady a při jejich volbě je vhodné zvážit, na jaké účely bude místnost sloužit. Barva světla světelného zdroje se uvádí v kelvinech (K). Čím vyšší je tato hodnota, tím chladněji světlo působí a naopak čím je tato hodnota nižší, tím teplejší tón barvy vyzařuje.

Při téměř každém z našich produktů je možné si vybrat mezi teplou, neutrální nebo studenou variantou.

Teplé bílé světlo (2700K – 3500K) má klasický nažloutlý nádech, díky kterému prostory působí útulně a lákají k odpočinku a relaxaci. Ideální je proto umístit je do obýváků a ložnic.

Neutrální bílé světlo (4000K – 4500K) představuje kompromis mezi teplou a studenou bílou barvou, díky čemuž se hodí do místností určených pro odpočinek, ale současně je vhodnou volbou i na místa, kde bude vyvíjena určitá aktivní činnost. Světlo neutrální bílé barvy působí nejpřirozeněji a proto nepředstavuje rušivý element při relaxaci a současně zajistí příjemný tón osvětlení, který Vám pomůže soustředit se na práci nebo čtení, aniž jste si namáhali oči. Tato skutečnost tak předurčuje neutrální bílou barvu jako nejvhodnější řešení pro osvětlení obytných prostor Vašeho bytu či domu, ale vyhovujícím spojencem bude pro Vás i v kancelářských prostorách.

Studené bílé světlo (6000K – 6500K) má jemný modravý nádech, který způsobuje, že světlo působí chladnějším a ostřejším dojmem. Bude tak adekvátním řešením osvětlení při práci a oceníte ho i při osvětlení tmavších prostor, jako jsou v sklady, sklepy nebo schodiště.

Teplota chromatičnosti LED osvětlení Index podání barev